czwartek, 7 listopada 2013

Tablet dla seniora

Tablety są w Polsce coraz bardziej popularne. Dla osób, które chcą sprawdzić informacje w sieci, pobrać pocztę czy wymienić się wiadomościami na Facebooku, to takie urządzenie bardzo dobrze się sprawdzi. Tablet jest mały, lekki i wygodny do podstawowej pracy jednak często jest uważany za gadżet, dodatkowe urządzenie w domu.

Coraz więcej seniorów wchodzi w świat internetu. Komputer może się wydawać radioaktywny, dla osób, które pierwszy raz zmagają się się z jego ujarzmieniem. Największym problemem jest gryzoń... Tak, chodzi o myszkę podłączoną do komputera. Senior musi przeznaczyć wiele godzin na okiełznanie myszki komputerowej i często na tym etapie daje sobie spokój; "to nie dla mnie", "to dla młodych".

Od 2009 roku CKU Koszalin prowadzi zajęcia dla seniorów. Są to zajęcia z podstawowej obsługi Internetu. Nie wprowadza się zajęć z Worda i Excela, bo umiejętność obsługi tych programów nie jest niezbędna dla seniorów.  Zajęcia dla seniorów pokazały, że to Internet jest punktem, który przyciąga coraz więcej osób 50+ do komputerów. Tylko ta myszka... Można zauważyć pewną rzecz. Senior, który siada przed komputerem do obsługi myszki potrzebuje myszki, ale też wzroku. Jeżeli chce skierować kursor w bok to patrzy na myszkę i przesuwa. Potem na monitorze sprawdza gdzie jest kursor. Jeżeli nie znajduje się tam gdzie chce to znowu patrzy na myszkę, przesuwa... i tak dalej. 

Anegdota z zajęć białostockiego latarnika:
Pierwsze zajęcia z nową grupą seniorów. Prowadzący prosi seniorów o przesunięcie myszki do góry i... kilka osób dosłownie podnosi myszkę do góry. Dobrze, że nie powiedział o przesunięciu myszki w dół, bo kilka ławek mogłoby być do wymiany :)


Tablet to rewelacyjne rozwiązanie dla osoby, która stawia pierwsze kroki w Internecie. Jeżeli chce się coś kliknąć to wystarczy  dotknąć to miejsce palcem. To jak rysowanie palcem po piasku; ruch od razu przedkłada się na wynik. Zakup tabletu dla seniora to udany prezent. Może na początku będzie kręcił nosem, ale łatwość wyszukania ciekawych informacji przełamie wszystkie lody. Jednak, aby tablet w pełni spełnił wymagania osób 50% należy wybrać model przynajmniej 10 calowy. Wielkość ikonek i treści należy przystosować do użytkownika.  Ponadto klawiatura na większym tablecie będzie wygodniejsza w użytkowaniu.

Zatem jeżeli w Twoim domu jest już tablet, to spróbuj pokazać go swojemu "starszakowi". Będziesz zaskoczony jak intuicyjnie będzie go używał! Pamiętaj tylko o częstym doładowywaniu baterii, bo od tej chwili będzie często używany :).
e-aleksandra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz