czwartek, 12 grudnia 2013

Szwecja

W listopadzie 2013 roku 15 latarników PCRS wyjechało na kilka dni do Szwecji (w tym również nauczyciel CKU Koszalin). Celem wyjazdu była konfrontacja  osób wspierających seniorów w poruszaniu się w świecie Internetu. Grupa latarników spotkała się z przedstawicielami i nauczycielami bibliotek i domów kultury.
Już po pierwszym takim spotkaniu okazało się jak podobnie postrzegany jest kierunek nauczania Seniorów. Szwedzi również prowadzą zajęcia w małych grupach, a tempo pracy dostosowują do możliwości uczestników. Duży nacisk kładzie się na zajęcia internetowe. Pokazuje się seniorom, że komputer to nie sprzęt, który można używać kiedy chce się czegoś dowiedzieć, ale jest to okno na świat razem z jego interakcjami międzyludzkimi.

Zajęcia komputerowe są prowadzone również dla młodych ludzi, którzy w swoim życiu byli e-wykluczeni. Często są to uchodźcy nie znający języka szwedzkiego ani angielskiego. Dla takich ludzi są organizowane zajęcia komputerowe w ich ojczystym języku.

Co ciekawe; w Szwecji aby podjąć pracę, podanie i inne potrzebne dokumenty, składa się wyłącznie drogą elektroniczną wg specjalnego formularza. Do wywiązania się z warunków przystąpienia do pracy wymusza się na wnioskodawcy posiadanie i obsługę adresu e-mail.

W Polsce nie ma takiego wymogu jednak patrząc na to jak firmy, ośrodki edukacyjne czy urzędy wprowadzają obieg dokumentów, to zmiany idą w tym samym kierunku co w Szwecji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz